Leírás
Az audio eszközök piacán érdekelt legtöbb cég már felismerte a megfelelő tápellátás jelentőségét, és készít saját eszközei számára kólönféle aktív vagy passzív szűrőkkel ellátott tápelosztókat, melyekhez természetesen más audio komponensek is csatlakoztathatók. Az sem új, hogy az adott készülékből a tápegységet külön készülékházban helyezik el, hogy így küszöböljék ki a trafók többi áramkörre és elektronikai alkatrészre gyakorolt negatív hatásait.
A Lector az elmúlt évek során több olyan készüléket is piacra dobott, melyekhez esetenként többféle külső tápegységet is készített, és a vásárlóra bízta, hogy ezek közül melyiket választotta a beszerzett eszköze kiszolgálására. Ezek mindegyike rendelkezik galvanikus leválasztással, így a hálózati áram már jórészt “tisztán” érkezik a készülékbe. Ez egyrészt azok számára fontos, akik nem alkalmaznak negatív hatásaik miatt (egyes típusok alkalmazása jellemzően dinamikavesztéssel, sávhatároltsággal jár) aktív tápszűrő/tápelosztókat vagy eszközeiket közvetlenül a kiépített fali aljzatokhoz szeretik csatlakoztatni.
Ebben az utóbbi esetben különösen jó választás a Lector PSU-DC 192 beszerzése, mely a Lector által gyártott Digicode 224, 704, 704.2, S192 készülékek kiszolgálására készült. Természetesen tudja mindazt, amit a kisebb, PSU-3T vagy PSU-7 tápegység, azaz külön le és felkapcsolhatók az analóg és a digitális áramkörök, aminek akkor van jelentősége, ha pl. más digitális forrást kívánunk csatlakoztatni anélkül, hogy az analóg szekciót ki akarnánk kapcsolni. A digitális áramkör kikapcsolása mellett, az elektroncsöves kimenő fokozat üzemi hőmérsékleten marad.
Ugyanakkor ez a készülékméretű tápegység nem egy, hanem két készülék kiszolgálására alkalmas. Egyik eszköz a fent felsoroltak valamelyike, ami a speciális tápcsatlakozón keresztül kapja az energiát, míg egy, a készülék hátoldalán elhelyezett külön IEC aljzaton keresztül más, kis energiafelvételű készülék és megtáplálható. Ez lehet pc, streamer, cd lejátszó vagy futómű, de akár a Lector ZOE előerősítő is.
Az előlapon elhelyezkedő kezelőszervek funkcióját 6 db pöccintős kétállású kapcsoló tölti be, mely a Lector készülékek esetében megszokott. A fotelhifistáknak rossz hír, hogy mindent manuálisan kell kapcsolni, nincs távvezérelhető funkció. Balról jobbra haladva az első a főkapcsoló, majd a dac analög és digitális szekciók kapcsolói következnek. Utóbbi felett szintén POWER felirat látható azért, ha a dac ki is van kapcsolva, a csatlakoztatott más forrás még áram alatt lesz! Az elektroncsövek fűtőáramkörét is külön kapcsolhatjuk a Heat feliratú kapcsolóval, amit mindenképpen kapcsoljunk, különben a dac nem szólal meg. Következik az egyenáram szürés kétállású kapcsolója. Választhatunk Low, azaz alacsony vagy High, vagyis magas értékek között. Ezt minden felhasználó maga választja ki az otthoni körülményeinek megfelelően. Ajánlott az alacsony értéket választani, főként akkor, ha hallunk trafózajt. Amennyiben nincs a trafóktól származó mechanikai zörej, zúgás, akkor érdemes a magas értékkel próbálkozni. Alapvetően a felhasználónak érdemes a fülére hagyatkozni, mivel a két állás között jól hallható különbség lesz.
A készülék jobb oldalán egy indikátorablak kapott helyet, de ne számítsunk valami csilli-villi színes kijelzőre, mert mindössze 7 db kontroll-led ad információt bizonyos történésekről. Alul 6 óránál két led található egymás mellett a bal oldali a Heat on, míg a jobb a DC on, tehát a fűtés és a DC szűrés bekapcsolt állapotát mutatja. 9 órától, az óramutató járásával megegyező irányba haladva A, B, C, D és E betűkkel jelölve az alábbiakról szerezhetünk tudomást:
- A: alacsony hálózati feszültség (értsd: az optimálisnál alacsonyabb)
- A + B: megfelelő hálózati feszültség
- A + B + C: optimális hálózati feszültség (ilyenre itthon túl gyakran ne számítsunk)
- A + B + C + D: magas hálózati feszültség
- A + B + C + D + E: túl magas hálózati feszültség
Bármit is mutat a kijelző, teendőnk nincs, mindez csupán információt ad a hálózati feszültség aktuális állapotáról, semmilyen beavatkozást nem kíván a felhasználó részéről.
Fontos ugyanakkor megemlíteni, amire a manuálban a gyártó maga is felhívja a figyelmet, hogy lehetőleg minél távolabb igyekezzünk elhelyezni a tápot a többi audio eszközünktől, és semmiképpen ne rakjunk rá másik készüléket, tekintettel arra, hogy 6 db trafó dolgozik bene, amely a nemkívánatos vibrációk mellett jükora elektromágneses teret is gerjeszt. Emellett ez a megfelelő szellőzés miatt is fontos. Ezért ne szorítsuk be olyan rack-ba vagy polcra sem, ahol a szellőzés nem biztosított!
A hátlapon balra a dac tápcsatlakozója, mellette a második készülék csatlakoztatására szolgáló IEC aljzat található. Jobboldalt a betápot biztosító IEC csatlakozó aljzata, fölötte pedig a plussz védőföldelést biztosító csatlakozó található. Érdemes figyelni a fázishelyes bekötésre, mivel a hátoldalon található matricán a gyártó korrektül feltünteti a fázis helyét, irányát is.
No de a galvanikus leválasztás mellett mit kínál ez az olcsónak éppen nem mondható masina? Van benne 6 db transzformátor. Ennek hallatára a riszájkling menedszerek szájában már össze is fut a nyál. A trafók közül egy csak az elektroncsövek fűtőáramköreinek áramellátásért felel, hogy a fűtőfeszültség mindig az optimális értéken legyen. Természetesen a két forrás egymástól is el van választva galvanikusan. A váltóáramú hálózatokban mindenhol jelen lévő egyenáram zaj formájában jelenentkezik, mely a hasznos jel torzulását eredményezi, ez ellen nyújt védelmet a PSU-DC 192-ben alkalmazott egyenáramszúrés. A gyártó jó minőségű tápvezetéket is mellékel az eszközhöz, nem a szokványos vasalózsinórt, hanem ennél jóval jobbat kapunk a pénzünkért.
Egy biztos, hogy a meghallgatás során a demókészülékként alkalmazott Digicode S-192 dac teljesítménye a PSU-DC 192 alkalmazásával új szintre emelkedett, csakúgy mint a hozzá csatlakoztatott más eszközöké is. Érdemes azért pár dologra figyelni a használat során. Eszözünk nem igényel más spéci tápszűrőt, de akinek már van ilyen, tegyen próbát úgy is, hogy a PSU-t csatlakoztatja ehhez az eszközhöz és persze úgy is, hogy a fali aljzatot használja. Tapasztalatunk szerint egyes komponensek képesek egymás hatásfokát lerontani, míg mások hatékonyan működnek együtt.
A készülék rendelhető a Lector Digicode 224, 704, 704.2, S192 típusú készülékeihez vagy a korábban megvásárolt PSU-7 vagy PSU-3T tápegységek helyett. Ára bruttó 2899 €. Ha a fent felsorolt készülékek megvásárlását tervezi, mindneképpen kérjen árajánlatot, mert az árat a kiválaszott tápegység típusa befolyásolja!
Vélemény
Még nincsenek értékelések.